Podle průzkumu, který pro Českou bankovní asociaci (ČBA) vypracovala společnost SC&C, se ukázalo, že hypotéku má u nás necelých 20 % lidí, dalších 10 % Čechů o ní uvažuje. Zatímco starší žadatelé se zadlužují především kvůli rekonstrukci bytu či domu, případně se snaží pořídit bydlení pro své děti, mladší žadatele k tomu žene sen o vlastním bydlení.
V touze po novém bydlení Čechy neodrazuje ani fakt, že dostupnost nového bydlení je u nás ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi již druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt nás dle studie poradenské společnosti Deloitte vyjde na 11,2 průměrného ročního platu. Nejsnadněji na bydlení dosáhnout Portugalci, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 m2 vynaloží 3,8 ročního platu.
Největší množství dotázaných, kteří mají v plánu využít hypotéku, uvedlo, že se při výběru chtějí rozhodovat podle aktuální výše úrokových sazeb a RPSN.
Realita je však jiná. Téměř polovina dotázaných, kteří již splácí hypoteční úvěr, uvedla, že při výběru hypotéky dali především na doporučení finančního poradce.
Celkové zadlužení českých domácností je 1,7 bilionu korun, z toho 1,2 bilionu korun připadá na úvěry na bydlení. Nejčastěji si půjčujeme částku od jednoho do dvou milionů korun (42 %). Nižší hypotéky do jednoho milionu korun jsou obvyklé spíše u lidí ve věku kolem 50 let a slouží především na rekonstrukci stávajícího bydlení. Vyšší hypotéky nad 3 miliony korun si většinou plánují půjčit žadatelé mladšího věku do 34 let.
Dobu splácení si Češi volí nejčastěji na více než 20 let (66 %). Délku sjednané doby hypotéky nejvíce ovlivňuje věk žadatele a konečná výše hypotéky. Zpravidla platí, že čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let.
V současné době banky na základě doporučení ČNB půjčují jen do 90 % hodnoty zastavované nemovitosti (LTV), nejčastěji však pouze do 80 % LTV. Podle průzkumu si před podáním žádosti o hypotéku čtvrtina respondentů musela nejprve našetřit více než půl milionu korun. Jako hlavní zdroj „vlastních peněz“ uvedli úspory (64 %) či stavební spoření (31 %), půjčku v rámci rodiny přiznalo 18 % dotázaných.
Za největší riziko v souvislosti se splácením hypotéky lidé považují neschopnost úvěr splácet kvůli dlouhodobé nemoci či úmrtí jednoho ze spoludlužníků, případně kvůli nezaměstnanosti. Ve skutečnosti je nejčastějším důvodem neschopnosti splácet dle hlavního poradce ČBA Vladimíra Staňury rozchod partnerů.
Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.