BYDLENÍ - Kdy je lepší volit nájem a kdy vlastní bydlení?

Nájem – stačí složit kauci a bydlíte

Pod pojmem „bydlení v pronájmu“ si lze představit jak bydlení v obecních bytech, tak bydlení v bytech pronajímaných třetí osobou. Nájemní smlouva se uzavírá zpravidla na jeden rok a následně lze nájem prodloužit formou dodatků k nájemní smlouvě na další období. Než začnete bydlet, je potřeba složit vratnou kauci, ze které lze pokrýt případné dlužné nájemné či uhradit náhradu škody při skončení nájmu. Nevýhodou nájemního bydlení může být skutečnost, že pronajatý byt lze využívat pouze v takovém rozsahu, jaký umožňuje nájemní smlouva uzavřená s vlastníkem nemovitosti. Bez vědomí a souhlasu vlastníka např. není možné byt podrobovat stavebním úpravám nebo jej pronajímat třetí osobě.

 

Kdy zvolit bydlení v nájmu?

Pronájem může být vhodná alternativa bydlení především pro ty, co potřebují bydlet opravdu rychle. Ať už se jedná o změnu bydlení z důvodu odchodu z domova, rozvodu nebo např. změny zaměstnání. Stejně tak ocení tento druh bydlení ti, kteří neplánují zůstat dlouho na jednom místě, případně se často stěhují. Někteří také preferují, když se nemusí starat o žádné větší opravy a jsou oproštěni od povinností vyplývajících z vlastnictví nemovitosti. V neposlední řadě je pronájem jasnou volbou také v lokalitách, kde je koupě nového bydlení cenově nedostupná a kde se slušné bydlení za rozumnou cenu shání opravdu velmi těžko.

 

Výhody

Flexibilita a volnost – v relativně krátké době lze změnit bydliště.

Minimální počáteční investice.

Žádná vazba k vlastnímu majetku – svoboda při rozhodování ohledně stěhování.

Žádné úvěrové závazky v podobě hypotéky.

 

Nevýhody

Riziko vypovězení nájemní smlouvy.

Nelze provádět větší úpravy či rekonstrukce.

Růst cen nájemného (oproti relativně stálým splátkám hypotéky).

 

Vlastní bydlení jako řešení pro ty, kteří se chtějí usadit

Bydlení ve vlastní nemovitosti se stává v posledních letech nejvyhledávanější a nejžádanější formou bydlení. Vlastní nemovitost nikdy neztratí svou cenu, spíše naopak, díky čemuž je výborným uchovatelem hodnoty. Můžete ji kdykoli prodat nebo např. pronajímat, čímž získáte další příjem, i když je nemovitost zatížena hypotékou. Vlastní byt či dům se hodí především pro ty, kteří se chtějí v daném místě usadit nebo třeba založit rodinu, pro ty, kteří potřebují stabilní místo pro život. Stejně tak je vlastní bydlení vhodné pro všechny, kteří si chtějí bydlení zařídit podle sebe a dispozičně ho přizpůsobit svým představám a potřebám.

 

Bez hypotéky to nepůjde

Omezením je pro mnohé nedostatek vlastních financí, které ovšem dokáže vyřešit financování hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. Člověk, který se rozhodne investovat do vlastního bydlení, musí počítat s tím, že hypotéka je mnohdy celoživotní závazek. Cestu k hypotéce některým ztěžuje skutečnost, že žadatel o úvěr musí mít naspořeno alespoň 10 % z hodnoty zástavy nemovitosti. V každém případě jde o investici do vlastního majetku. A tak i přes vyšší počáteční náklady můžete se svým majetkem jakkoli nakládat, zatímco náklady za nájem již nikdy nespatříte.

 

Výhody

Svobodné rozhodování o nemovitosti.

Neplatí se nájemné, každou splátkou hypotéky umořujete dluh.

Uchovatel hodnoty např. pro potomky.

V případě hypotéky možnost odečíst úroky z úvěru od základu daně.

 

Nevýhody

Vysoké pořizovací náklady.

Odpovědnost za údržbu a opravy.

Další náklady plynoucí z vlastnictví (pojištění, daň, u bytů fond oprav apod.).

 

Potřebujete pomoci s koupí či prodejem a návaznou koupí nemovitosti?

Pokud řešíte koupi nemovitosti, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s realitním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.